برنامه بعدی : جلسه هفتگی

مداح : برادر مجتبی قره گزلو

چهارشنبه ها از ساعت 20:30

مکان :حسینیه آیت الله اردکانی

کوهی که سنگهای کعبه‌ با آن ساخته شد

کوه ابوقُبَیس یکی از شش کوهی که کعبه با سنگ های آن ساخته شده است. کوه مقدس مشرف بر مسجدالحرام که در فضیلت این کوه آورده‌اند زمانی که حجرالاسود از بهشت فرود آمد، در این کوه به ودیعت گذاشته شد.


 

 

کوه ابوقبیس در شمال ‌شرقی مسجدالحرام و مشرف بر آن است و شعب ابی‌طالب از آن‌جا آغاز می‌شود. ارتفاع آن را از سطح دریا ۴۲۰ متر و از سطح دامنه ۱۲۰ متر دانسته‌اند. به گفته ناصرخسرو، این کوه گنبدی شکل بوده است ؛ ولی امروزه آن را تراشیده‌اند. ابوقبیس را نخستین و برترین کوه زمین خوانده‌اند.
نام این کوه برگرفته از اسم شخصی از قبیله مَذْحِج یا اِیاد است که برای نخستین بار بر دامنه آن خانه‌ای ساخت. به گفته برخی چون ابوقبیس بن شالح از قبیله جُرهُم بر اثر اختلاف با خویشاوندان خود به این کوه پناه برد و دیگر خبری از او بازنیامد، آن کوه به این نام شهره شد. برخی نیز با توجه به مناسبت معنایی ابوقبیس با «قَبَس» (قطعه‌ای از آتش) گفته‌اند که حضرت آدم(علیه السلام) از این کوه آتش برگرفت. نام‌های ابوقابوس و شیخ الجبال نیز بر ابوقبیس اطلاق شده است.
در فضیلت این کوه آورده‌اند که چون حجرالاسود از بهشت فرود آمد، در این کوه به ودیعت گذاشته شد. سپس ابراهیم آن را در ساخت کعبه به کار برد. در طوفان نوح نیز حجرالاسود در این کوه به امانت نهاده شد. در دوران جاهلیت این کوه را «امین» می‌خواندند. نیز آن را محل استجابت دعا دانسته و گفته‌اند که یکی از شش کوهی است که سنگ‌های کعبه از آن فراهم شده است.
ابوقبیس کوهی مقدس و پیش و پس از اسلام، محترم بوده است. ابراهیم(علیه السلام) بر این کوه می‌ایستاد و مردم را به انجام مناسک حج فرامی‌خواند. بر پایه گزارشی، در یکی از سال‌های پیش از هجرت، پیامبر با معجزه خویش ماه را دو نیم کرد؛ نیمی از آن بر کوه قعیقعان و نیم دیگر بر فراز کوه ابوقبیس بود. گفته‌اند که قبر آدم، شیث بن آدم و حوا همسر آدم در غار کنز این کوه واقع شده است. اِشراف این کوه بر مسجدالحرام موجب می‌شد تا گاه برای آگاه‌کردن مکیان از فراز این کوه به آنان خطاب کنند. از فریاد دادخواهی مردی زبیدی که به حلف الفضول* انجامید و نیز دعوت عمومی پیامبر از قریش برای پذیرش اسلام، بر فراز همین کوه خبر داده‌اند.
در سده‌های نخستین اسلامی، بر فراز این کوه، مسجد ابراهیم را ساختند که بعدها به مسجد بلال شهرت یافت. این مسجد یا منسوب به ابراهیم خلیل بوده یا ابراهیم قبیسی یا تاجری هندی که در سال ۱۲۷۵ق. آن را بنا نهاده است. از دیگر بناهای بر فراز این کوه، می‌توان به مسجد شق ‌القمر، کاروانسرای ملا محمد یزدی و مأذنه‌ای اشاره کرد که به دست عبدالله بن مالک خزاعی در زمان هارون الرشید عباسی ساخته شد. در سال‌های اخیر، بخشی گسترده از روی کوه مسطح گشته و بر آن، کاخ و مهمانسرای حکومتی ساخته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

By :paaz.ir