برنامه بعدی : جلسه هفتگی

مداح : برادر مجتبی قره گزلو

چهارشنبه ها از ساعت 20:30

مکان :حسینیه آیت الله اردکانی

۱ ذیقعده؛ میلاد حضرت معصومه (س)

امام موسی کاظم(ع) دارای سی و هفت فرزند بود، که والاترین و فاضل ترین آنان، حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، امام هشتم شیعیان است.

امام رضا(ع) و برادرش قاسم(ع) و خواهرش حضرت فاطمه معصومه(س) از یک مادر، بنام نجمه [یا تکتم و یا سکن و یا اروی] که معروف به ام البنین بود، دیده به جهان گشودند.

هنگامی که امام رضا(ع) بنا به درخواست مأمون عباسی [هفتمین خلیفه عباسیان] از مدینه منوره به “مرو” در شمال خراسان رفت و با اکراه و اجبار مأمون، ولایت عهدی وی را پذیرفت، یک سال بعد، خواهرش حضرت فاطمه معصومه(س) در پی برادر ارجمندش، از مدینه منوره، راهی خراسان شد. هنگامی که به شهر ساوه رسید، بیمار گردید. از اطرافیان پرسید: از این جا تا قم چقدر فاصله است؟

گفتند: ده فرسخ.

hoddas.info.veladate hazrate masome.01

آن حضرت به خدمت کارش دستور داد که وی را به طرف شهر قم حرکت دهد.

آل سعد، که از شیعیان و محبان اهل بیت(ع) بوده و در قم زندگی می کردند، همین که از ورود خواهر امام رضا(ع) با خبر شدند به استقبال آن حضرت شتافته و از شهر قم بیرون رفتند و چون به وی رسیدند، بسیار شادمانی و اظهار خوشحالی نمودند. موسی بن خزرج بن سعد، که از بزرگان آل سعد و از معاریف شیعه درقم بود، افسار شتر آن حضرت را به دست گرفت و به سوی قم آورد و آن بانوی شریف را در خانه خویش اسکان داد و از او به شایستگی پذیرایی کرد.

اما حضرت فاطمه معصومه(س) بیمار و مریض احوال بود و سختی راه دراز و تحمل رفتار و کردار برخی از مغرضان و دشمنان، روح شریف و بلندش را آزرده کرده بود.

بدین جهت، چندان دوام نیاورد و پس از شانزده روز اقامت در خانه موسی بن خزرج، دار فانی را وداع گفت و روح بلندش به اعلی علیین پیوست.

موسی بن خزرج، پس از غسل و کفن کردن بدن شریف آن حضرت، جنازه اش را به باغستان خویش، واقع در بابلان، که هم اکنون مزار شریفش در آن جا است، منتقل و به خاک سپرد و با بوریا بر سر قبرش سایبانی بنا نهاد.

در پایان، سه حدیث از سه امام معصوم(ع) درباره شخصیت حضرت معصومه(س) و زیارت قبر شریفش به استحضار می رسانیم:

 

۱- عن الامام الصادق(ع)، قال: إنّ لله حرماً و هو مکه، ألا اِنّ لرسول الله(ص) حرماً و هو المدینه، ألا و اِن لأمیرالمومنین(ع) حرماً و هو الکوفه، ألا و اِنّ قم الکوفه الصغیره، ألا اِنّ للجنه ثمانیه ابواب، ثلاثه منها اِلی قم. تقبض فیها امرأه من ولدی اسمها فاطمه بنت موسی(ع)، و تدخل بشفاعتها شیعتی الجنه بأجمعهم.

 

۲- عن سعد بن سعد، قال: سألت اباالحسن الرضا(ع) عن فاطمه بنت موسی بن جعفر(ع)؛ فقال: من زارها فله الجنه.

 

۳- عن ابن الرضا(ع)، قال: من زار قبر عمّتی بقم فله الجنه.

hoddas.info.veladate hazrate masome.02

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

By :paaz.ir